z FAQ-Pigmejski Jeż Afrykański
Pigmejski Jeż Afrykański

Wasze pytania (FAQ)

1. Dlaczego jeż gubi igły?

 1. Jeże zmieniają igły kilkakrotnie w ciągu swojego życia - jest to absolutnie normalne. Do osiągnięcia 6 miesiąca życia każdy jeż zmienia wszystkie igły na większe, ten okres nazywamy quillingiem i trwa około 30dni podczas, których jeż będzie nerwowy i niechętny do współpracy z człowiekiem. Tego momentu nie da się przeoczyć ponieważ wówczas na rękach po wyjęciu jeża pozostaje wiele igieł, ponadto jeże wówczas dużo się drapią. My jesteśmy zdania, iż wówczas jeża należy zostawić samemu sobie do końca quillingu i później powrócić do oswajania go oszczędzając i sobie i zwierzęciu wielu nerwów.
Jeż w czasie quillingu

2. Dlaczego jeż się drapie?

 1. Nie musi oznaczać to, że ma pchły lub grzybicę, choć bywa, że weterynarze niesłusznie zlecają ich leczenie, lepiej więc bacznie obserwować zanim podejmiemy zbędne leczenie farmakologiczne. Z reguły oznacza to, że jeż zmienia igły. Gdy nowe igły przebijają skórę zaczyna się ona łuszczyć i swędzieć. Najlepiej jest wówczas jeżą skropić oliwką dla niemowląt (bezzapachową) powinno to uśmierzyć jego ból i swędzenie. Należy też pamiętać, że jeże po prostu lubią się drapać. Jeżeli nie zaobserwujemy na ich skórze ran, zaczerwienień lub innych zmian chorobowych nie należy się tym martwić.

3. Dlaczego mój jeż nie je warzyw i owoców?

 1. Jeże mają różne preferencje żywieniowe lub innymi słowy są bardzo wybredne. Generalnie należy podkreślić, że jeże są mięsożerne, warzywa i owoce mogą tylko stanowić uzupełnienie diety. Niektóre jeże w ogóle nie jadają warzyw ani owoców i nie należy się tym przejmować jeżeli przyjmują odpowiednią ilość innych pokarmów.
Jeż w misce

4. Czy jeże gryzą?

 1. Generalnie jeże nie gryzą. Zdarza się jednak, że jeż nie znający danej osoby, chcąc zapoznać się z jej zapachem próbuje ją podgryzać. Nie jest to groźne, zwykle jeż gryzie delikatnie i naprawdę żadko zdarza mu się przebić skórę. Proponuję dokłądnie obserwować jeża - gdy planuje ugryźć, zwykle najpierw długo liże. Można wówczas dmuchnąć mu w nos, to odwiedzie go od pomysłu ugryzienia.
Jeż liże

5. Czy jeż korzysta z kuwety?

 1. Jeż potrafi się nauczyć korzystać z kuwety. Jeżeli systematycznie będziemy przenosić ich odchody do kuwety ze żwirkiem to najpewniej jeż po kilku tygodniach nauczy się z niej korzystać. Czasami jednak należy przenieść całą kuwetę w miejsce, w którym jeż zwykle się wypróżnia. Niestety podstawowym miejscem, gdzie jeż załatwia swoje potrzeby jest zwykle kołowrotek, który jako toaleta zwykle wygrywa z każdą kuwetą. Oduczenie jeża załatwiania się do kołowrotka jest nie lada wyzwaniem.

6. Czy jeż to zwierzę dla dzieci?

 1. Jeż to z pewnością nie jest zwierzę dla małych dzieci. Jeże wymagają dużo cierpliwości i wyrozumiałości. Ponadto jeże to zwierzęta nocne - młode jeże budzą się dopiero późnym wieczorem, a starsze wczesnym. Jednakże nie ma takiej siły, która przekona jeża do zabawy z dzień. Dzieci ponadto należy uczulić na fakt, że jeże mają bardzo słaby wzrok i nie można spuszczać z nich oczu gdy znajdują się na podwyższeniu takim jak biurko czy kanapa bo bardziej niż pewny jest fakt, że z nich spadną i mogą przy tym zrobić sobie krzywdę.

7. Czy jeż to zwierzę dla mnie?

 1. Jeże nie przypominają swoim zachowaniem innych zwierząt dlatego bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Jeż nie jest pieszczochem jak kot, nie jest zręczny jak szczur wręcz ze zręcznością ma duże problemy. Jeż jest o wiele mądrzejszy od chomika czy królika i nie wydziela specyficznego fetoru jak one. Jeż rozpoznaje swojego właściciela oraz może się na kogoś obrazić. Jednakże odpowiednio zadbany jeż z pewnością da właścicielowi wiele radości.
Lilo na rękach

8. Jak duże rosną jeże?

 1. Zdrowy dorosły jeż powinien ważyć od 200 do 500g. Wielkością przypominają młodą świnkę morską.
mały Stich duży Stich

9. Jak długo żyje jeż?

 1. Według źródeł jeże żyją od 3,5 do 8 lat. Nie oznaczono nigdzie jednak od czego to zależy i czym uwarunkowana jest tak ogromna rozbieżność.

10. Czy jeża trzeba kąpać?

 1. Jeże można kąpać, jednak bardzo tego nie lubią. Naszym zdaniem jeże należy kąpać jedynie wówczas gdy są naprawdę brudne lub kiedy skóra jeża jest przesuszona. Kidy już postanowimy kąpać jeża, pamiętajmy aby używać delikatnych środków dla szczeniąt/kociąt lub dla niemowląt, najlepiej bezzapachowych oraz aby go dokładnie wysuszyć po kąpieli żeby nie zmarzł.

11. Czy trzeba jeżowi obcinać pazurki?

 1. Generalnie pazury u jeży należy obserwować, jeżeli pozwolimy od czasu do czasu pobiegać im po pokoju, prawdopodobnie same zetrą sobie zbyt długie pazury na podłodze. Niektóre jeże same obgryzają swoje pazurki. Jeżeli zauważymy, że pazurki są zbyt długie możemy spróbować je obciąć cążkami do skórek lub zgłosić się z tym do weterynarza.

12. Czy jeża trzeba szczepić?

 1. Jeży się nie szczepi - podobnie jak świnek morskich i królików. Przyczyna jest prosta - jeż trzymany w domu nie ma możliwości zetknąć się z chorobami przeciw którym stosuje się popularne szczepienia.

13. Dlaczego odchody mojego jeża są zielone?

 1. Zielone odchody jeża są reakcją na ogromny stres. Najczęściej jeże produkują je podczas wyciągania ich na siłę z terrarium podczas oswajania. Jeżeli jednak tak właśnie reaguje wasz jeż najlepiej pozostawić go co najmniej na tydzień samemu sobie aby najpierw zaaklimatyzował się w nowym miejscu. Uwaga - jeśli jeż przez dłuższy czas załatwia się na zielono może to być również oznaką różnych stanów chorobowych. W takiej sytuacji należy się udać do weterynarza.

14. Dlaczego mój jeż nie chce spać w domu w swoim nowym domku?

 1. Jeże często przez stres, który towarzyszy im podczas przeprowadzki nie decydują się od razu zamieszkać w domkach wypchanych szmatkami o obcym zapachu. Miejscem, który wybierają na noclegownie bywa niestety kuweta. Obawiam się, że lepiej niż z tym walczyć poczekać, aż jeż sam postanowi się przeprowadzić ponieważ przenoszenie go na siłę powoduje niestety odwrotne skutki.Kontakt: katarzyna@jezpigmejski.pl , biuro@jezpigmejski.pl
Uwaga! Wszystkie treści znajdujśce się na stronie są chronione prawem autorskim.