Pigmejski Jeż Afrykański

Ile kosztuje jeż?

Głupie pytanie... przecież każdy wie, że tyle za ile są na allegro! ..no dobrze, może tyle co na allegro, albo (ewentualnie) tyle ile podają na stronach hodowli. Mamy więc przekrój cen od ok 200 do 700zł.

To jednak nie wszystko, przecież jeż musi gdzieś mieszkać - duży karton znajdziemy przy śmietniku, do tego parę gazet, kartonik po butach, dwie stare podstawki do filiżanek i terrarium na full wypasie gotowe, resztki z obiadu i trochę karmy z biedronki i w sumie zwierzę z głodu nie umrze.

No i pięknie - mamy jeża za 200zł kupionego od super hodowcy z allegro (którego nawet nie obchodzi komu tego jeża sprzedaje - klient kupił na "kup teraz", zapłacił, więc jest w porządku). Apartament gotowy, więc po co się rozdrabniać, kupujemy drugiego jeża za 200zł, "produkujemy" małe i sprzedajemy. Ha! Jeszcze na całym interesie zarobiliśmy 300zł ze sprzedaży małych, radość w całym domu!

jeż na allegro

...zabawne? Niezbyt, w sumie przykre - dlaczego? Bo prawdziwe, takie podejście się naprawdę zdarza. To, że jakiś jeż "rozrodczy" zginie w procesie produkcyjnym, czy to, że kondycja samic jest straszna, a 4 z 6 maluchów zostanie zagryzionych się nie liczy, ważne żeby udało się zarobić.

Nie o tym jednak chciałem pisać. Często pytacie ile kosztuje utrzymanie jeża - w tym artykule chciałbym Wam przedstawić wszelkie koszty związane z zakupem i utrzymaniem jeża. Zacznijmy więc o początku:

  1. Zakup jeża - zależnie od hodowli, płci, koloru i wieku jeża zapłacimy od 200 do 700zł.
  2. Terrarium i wyposażenie - tutaj rozbieżności są naprawdę duże, bo przyszły właściciel jeża musi dokonać wielu wyborów - terrarium czy klatka? jeśli terrarium - szklane czy z płyty meblowej? Zamawiane, własnej roboty czy już posiadane? Wyposażenie w wersji minimalnej czy wszystko na najwyższym poziomie?
    terrarium Bardzo trudno podać konkretną kwotę. Pamiętajmy, że są pewne standardowe elementy, które musimy jeżowi zapewnić - terrarium 100x40 to taki bezpieczny rozmiar, którego zmniejszania raczej nie zalecamy, ogrzewanie - kabel grzewczy, żarówka grzewcza, emiter ciepła - wszystko z termostatem, miseczki, poidełko, domek (tu od biedy może być i doniczka), kuweta (może przyjąć wiele form). Możecie dokonać wyceny samodzielnie - w naszym sklepie oferujemy w pełni wyposażone terraria w cenie 575zł (wersja komfortowa) , oczywiście zarabiamy na sprzedaży, jednak zapewniam, że sami nie zrobicie takiego terrarium o wiele taniej, a na pewno będziecie musieli poświęcić na to sporo czasu. Myślę jednak, że przerabiając stary mebel, mając swój materiał i trochę zdolności możecie zbudować i wyposażyć terrarium na przyzwoitym poziomie, mieszcząc się w granicach 300-350zł (taka wersja minimalistyczna).
  3. Trociny - tu oprę się na naszej cenie - w naszym sklepie kupicie dobre trociny w dużym opakowaniu za 8zł. Zakładając terrarium o prawidłowych wymiarach - taka paczka starczy na ok 4 duże sprzątania. Jeśli Wasz jeżyk korzysta z kuwety, albo nawet załatwia się do kołowrotka - duże sprzątanie może wypadać ok. raz na miesiąc - tak więc 8zł starczy na 4 miesiące - na miesiąc wychodzi więc 2zł.
  4. Karma - absolutnie nie polecamy oszczędzania na jakości karmy. Jeżyk w naszym domu nie ma zwykle zbyt zróżnicowanej diety i z pewnością nie może sam znaleźć pokarmów, które pozwolą mu uzupełnić brakujące składniki. Musimy więc zapewnić mu zbilansowany pokarm najwyższej jakości.
    Polecamy karmy dostępne w naszym sklepie, na nich też oprę wycenę. Przyjmijmy, różnorodną dietę - 1/4 fitmina, 1/4 Roal Canin Babycat i 1/2 Royal Canin Kitten + czasami jajko na twardo, odrobina owoca, warzywo, parę mączników, trochę gotowanego kurczaka (ilość więc i koszty są tak minimalne, że je pominę). Dorosły jeż zje ok 10-20g suchej karmy dziennie - weźmy więc dorosłego jeża żarłoka - 20g x 30 dni w miesiącu = 0,6kg karmy w miesiącu. Przy założonym podziale:
    0,15kg fitmina = 3,15zł
    0,15kg Royal Canin Babycat = 5,25zł
    0,30kg Royal Canin Kitten = 7,50zł
    W sumie - 15,90zł na miesiąc
  5. Ogrzewanie - dużo założeń, ale znów ciężko obliczyć koszt uniwersalny. Przyjmijmy ogrzewanie żarówką grzewczą/ceramicznym emiterem ciepła o mocy 50W. Załóżmy, że oprócz lata (koszt ogrzewania nie występuje) temperatura w pomieszczeniu, gdzie mieszka jeż spada czasem do 16 stopni, a w terrarium utrzymujemy 24 stopnie. Powiedzmy, że w chłodnym miesiącu termostat włącza dogrzewanie 8h/dobę:
    8h x 30(dni) x 50W/1000W = 12kWh
    Obecnie w Opolu za 1kWh dostarczoną przez Tauron płacimy ok 55gr, tak więc:
    12kWh x 55gr = 6,60zł na miesiąc
  6. Higiena, czyli żwirek do kuwety i wkładki do karuzeli
    terrarium Dobry i bezpieczny żwirek do kuwety kosztuje u nas 21,50zł za 7 litrów. Może to wystarczać na (bardzo mniej więcej) 3 do 5 miesięcy, przyjmijmy średnio 4 miesiące, a więc:
    21,50zł / 4 miesiące = 5,38zł na miesiąc 1 wkładka do karuzeli zależnie od indywidualnych potrzeb właściciela starcza na 2-4 dni, przyjmijmy średnio 3 dni. Na miesiąc potrzebujemy więc 10 wkładek. 20 sztuk kosztuje 10zł, więc miesięczny koszt to 5zł.

Podsumowując

Kupując jeża musimy wiązać się z dużymi wydatkami na starcie. Za samego pupila zapłacimy od 200 do 700 zł, zapewnienie mu odpowiednich warunków to (zależnie od estetyki i wkładu własnej pracy) kwota między 300 a 800zł.

Mając już jeża i wyposażone w pełni terrarium ponosimy stałe miesięczne koszty posiadania jeża, są one związane z koniecznością dogrzewania terrarium, karmienia i utrzymywania czystości w terrarium. Sumując powyższe punkty otrzymujemy ok 35zł na miesiąc.

Pamiętajcie, że to tylko szacunek. Musicie również wziąć pod uwagę możliwe choroby - wizyty u weterynarza mogą okazać się bardzo kosztowne. Przykładowo ostatnie leczenie Lilo kosztowało nas ponad 400zł...




Kontakt: katarzyna@jezpigmejski.pl , biuro@jezpigmejski.pl
Uwaga! Wszystkie tre?ci znajdujšce się na stronie sš chronione prawem autorskim.