Pigmejski Jeż Afrykański

Potrzeby jeża

WAŻNE

Jeże to zwierzęta terytorialne więc należy trzymać je w pojedynczych klatkach lub terrariach łączyć tylko w wypadku prokreacji po czym niezwłocznie rozdzielać.

Bardzo ważne jest pilnowanie odpowiedniej temperatury w terrarium ponieważ w dłuższych okresach czasu w niskich temperaturach (na pewno dłuższych niż kilka godzin) wychłodzone jeże ulegają hibernacji co niejednokrotnie w warunkach domowych może doprowadzić do ich śmierci.

Ponieważ od powstania strony dział bardzo się rozrósł, poniżej zamieszczam listę tematów, które są w omawiane, zgodnie z kolejnością w jakiej się pojawiają.

  1. Żywienie jeży
  2. Miseczk/Poidełka
  3. Dom dla jeża:
  4. Klatka czy terrarium?
  5. Wielkość terrarium
  6. Piętro?
  7. Ogrzewanie
  8. Kuweta
  9. Zabawki w terrarium - w tym kołowrotek/karuzela
  10. Pozostałe akcesoria
  11. Podłoże
  12. Częstotliwość sprzątania
  13. Jak sprzątać klatkę/terrarium

  Z pewnością zauważycie, że bardzo wiele razy pojawi się informacja, iż dane akcesoria możecie kupić w naszym sklepie:) Nie myślcie, że ten artykuł ma Wam "wcisnąć" wszystko co mamy w ofercie!
  Najpierw, w oparciu o nasze doświadczenia z różnymi produktami i próbami ich stworzenia napisaliśmy ten artykuł, dopiero później, kiedy uznaliśmy, że znaleźliśmy wyposażenie terrarium spełniające nasze oczekiwania, postanowiliśmy założyć sklep, w którym przyszli hodowcy jeży będą mogli kupić wszystko co będzie im potrzebne.

 1. Żywienie jeży:

  Podstawą diety jeży żyjących w naturze są insekty. Jeże hodowane w naszych domach można jednak karmić wysokiej jakości suchą karmą dla kotów, polecamy Royal Canin Babycat, Royal Canin Kitten oraz Fitmin Cat Kitten - karmy te mają odpowiedni rozmiar i bardzo bogaty skład, pozwalający na prawidłowy rozwój zwierzaków. Karmy te dostępne są w naszym sklepie. Wskazane (choć nie konieczne) jest urozmaicanie diety - powinniśmy podawać również larwy mącznika bądź inne insekty (świerszcze, karaczany itd.), gotowane mięso, miękkie warzywa i owoce, jajka na twardo. Nie powinno się podawać jeżom nabiału. Przy zderzeniu tych informacji z rzeczywistością mogę śmiało stwierdzić, że wszystko zależy od jeża! Niektóre jedzą niewiele więcej rodzajów żywności ponad karmę dla kociąt mokrą i suchą, robaczki i ew skubną trochę gotowanego jajka, nasz Stich wyjątkowo uwielbia melona ale niestety wszystkie inne pokarmy twardo pozostają nietknięte nawet gdy jeżyk dostaje tylko np. warzywa to woli niestety nie zjeść nic i poczekać do śniadania na kocią karmę, Carmen zjada prawie wszystko co dostanie, kocią karmę zostawiąjąc na koniec, Mefisto wybiera zaś chrupki, ale ewentualnie skubnie coś innego. Trzeba przyznać, że jeże to wybredne stworzenia. A poniżej dowód na to jak Stich uwielbia melona, spadł ze schodków prosto do miski co nie przeszkadzało mu w tym żeby do góry nogami skonsumować to co spadło na niego po upadku.

  Niestety obraz nie został wyświetlony

 2. Kilka zasad odnośnie karmienia

  1. Nie podajemy jedzenia prosto z lodówki - to może prowadzić do biegunki.
  2. Dieta jeżyków powinna być bogata w proteiny i uboga w tłuszcz.
  3. Zakazane pokarmy: mleko, wołowina, zimne lub zamrożone jedzenie, marchewka (twarda w całości - startą lub gotowaną można podawać), papryka, cebula, kukurydza, ananas, winogrona, suszone owoce, kapusta, masło orzechowe, orzechy, produkty mleczne, czekolada, , cukierki, przyprawy.

 3. Miseczki/poidełka:

  Warto zapewnić jeżykowi płytkie i ciężkie naczynie do podawania jedzenia około 2-3cm wysokości powinno być optymalne by jedzenie się nie wysypywało ale aby jeżyk mógł z niego korzystać nie wchodząc do miski łapkami. Jeżeli chodzi o picie to optymalnym napojem jest czysta woda podawana w poidełku o wielkości ok. 100-200ml wymieniana codziennie. Niestety nie każdy jeż pije z poidełka. Mimo, że sprzedawca nasz zapewniał, że wszystkie jego jeże piją z poidełek okazało się, że po 3 dniach poidełko Sticha stało nietknięte, gdy Lilo codziennie swoje opróżniała. Polecamy przetestować czy wasz jeżyk potrafi pić z poidełka żeby nie dręczyć zwierzątka ponieważ sprzedawca może nieświadomie wprowadzić nas w błąd, a rzeczywiście trudno sprawdzić czy każdy z 10 małych jeży (każdy z osobna) korzysta z poidełka. Zrobiliśmy eksperyment - oprócz poidełka daliśmy Lilo wodę w miseczce. Okazało się, iż natychmiast odstawiła poidełko, co jasno pokazuje, że nasze jeże reflektują picie z miseczek. Nadmienię jednak, że po codziennym wyciąganiu trocin z miseczek i wlewaniu czystej wody można śmiało stwierdzić, że opiekunowie jeży wolą poidełka:) Zarówno ceramiczne miseczki, jak i poidełka można nabyć w naszym sklepie.

  Niestety obraz nie został wyświetlony miska narożna
 4. Dom dla jeża:

  Dobór odpowiedniego domu dla jeża jest kwestią bardzo ważną. W internecie możemy znaleźć mnóstwo informacji na ten temat, jednak przyznam szczerze, że mimo przeczytania wszystkiego co się dało - nie byliśmy gotowi na przygotowanie jeżykom właściwych domów. Poniżej postaram się na podstawie własnych błędów przedstawić Wam zestaw informacji, które powinny być pomocne.

  terrarium dla jeży
 5. Klatka czy terrarium?
 6. Osobiście raczej odrzucam pomysł trzymania jeży w klatce. Przede wszystkim klatka nie daje możliwości utrzymania odpowiedniej temperatury - można założyć, że zwykle macie w domu/pokoju gdzie trzymacie jeże odpowiednią temperaturę, powiedzmy, że 22 stopnie i więcej - przychodzi wiosna, dni stają się cieplejsze, każdy marzy o tym, żeby zakręcić kaloryfery i otworzyć okna, nawet kosztem obniżenia temperatury w domu, jednak jeże na to nie pozwolą. Oczywiście tymczasowy spadek temperatury im nie zaszkodzi. Nasze mieszkanie jest dość chłodne, kiedy przez pewien czas wyłączaliśmy jeżom ogrzewanie na noc, a temperatura w terrariach rano wynosiła 19 stopni po kilku dniach nasze pupile stały się ospałe i zaczęły mniej jeść - wyraźnie było widać, iż długotrwałe narażenie na obniżone temperatury im nie służy.

  Terrarium pozwala na regulację temperatury wewnątrz, więc jest rozwiązaniem korzystniejszym. Jednocześnie droższym, ale nie warto tu oszczędzać. Duże terraria dostosowane do potrzeb jeża możecie zamówić u nas. Zapraszamy do działu oferta terraria. Aktualnie dostępne terraria znajdziecie w naszym sklepie.

 7. Wielkość terrarium
 8. Jeśli chodzi o wielkość, można znaleźć informacje jakoby powinno to być minimum 80/40/30cm itp., takie też terraria zbudowałem na początku, teraz wiem, że to zdecydowanie za mało - nowe terraria mają wymiary 120x40x35. Oczywiście możemy jeża trzymać w czym chcemy, znajomy hodowca trzyma je w plastikowych pudłach, dość dużych, jednak zbyt małych by jeż mógł tam swobodnie biegać, a nawet by zmieścić w środku kołowrotek - zwierzęta żyją i rozmnażają się, ale to chyba nie jest nasz jedyny cel? Jeż wymaga ruchu, niektórzy twierdzą, że terrarium może być małe jeśli będziemy jeże wypuszczać, to bardzo naiwne. Pamiętajmy, o kilku ograniczeniach:

 9. jeśli mamy więcej niż jednego jeża prawdopodobnie musimy je wypuszczać osobno. Możemy na raz wypuszczać je do osobnych pomieszczeń, jednak korzystanie z kuwety nie wszystkim wchodzi w krew, a nawet jeż korzystający z niej na co dzień będąc na wybiegu może o tym łatwo zapominać, co bywa uciążliwe (naszej Lilo zdarza się skorzystać z kuwety gdy biega po pokoju, jednak nie jest to reguła).
 10. żeby wypuścić jeża trzeba go złapać. Budzenie nie jest tym co jeże lubią najbardziej, tak jak i wstawanie w czasie dnia. Aby wypuścić jeża najlepiej poczekać aż wstanie, a to wcale nie musi nastąpić przed 23, jeśli nie planujemy pozwolić mu biegać po pokoju całą noc trzeba poczekać aż się wybiega - czyli kolejnych kilka godzin zanim sami udamy się na spoczynek...
 11. jeśli podłożem są trociny - przy każdym wyciąganiu jeża w magiczny sposób trafiają na podłogę, (tutaj polecam ręczny odkurzacz akumulatorowy - wspaniała sprawa:))
 12. Oglądanie jeża zwiedzającego pokój to doprawdy rozkoszny widok, jednak wątpię byście dali radę w ten sposób zaspokoić jego potrzebę ruchu.
  Kiedy dostaliśmy nasze maluchy były niewiele większe od myszy, więc terraria były relatywnie duże. Kiedy dorosły, dopóki nie zbudowaliśmy nowych terrariów, zawsze czułem pewien żal kiedy wiedziałem, że w danym dniu nie uda nam się wypuścić jeży do pokoju. Dlatego polecam zakup/ budowę możliwie jak największych terrariów. Pamiętajcie, że nie cała powierzchnia terrarium to plac zabaw - musi się tam zmieścić domek, kuweta, miski z jedzeniem i wodą i kołowrotek - a kołowrotek dla jeża zajmuje naprawdę dużo miejsca! Znajdzie w kuchni garnek o średnicy 28cm, postawcie go na boku - mniej więcej tyle miejsca trzeba zarezerwować na kołowrotek (o którym napiszę nieco dalej).


 13. Piętro?

  Najchętniej powiedziałbym - ABSOLUTNIE NIE. Jednak nie powiem, bo Lilo w poprzednim terrarium miała piętro i jakoś sobie z nim radziła, co nie zmienia faktu, że więcej nie powtórzę tego błędu. Musicie wiedzieć, że JEŻ JEST JAK MAŁE DZIECKO - JEŚLI MA OKAZJĘ ZROBIĆ SOBIE KRZYWDĘ, WYKORZYSTA JĄ. Upadki z piętra są bardzo widowiskowe i mrożą krew w żyłach, Stich miał do nich taki talent, że konieczna była natychmiastowa likwidacja piętra. Sugestie unikania ostrych krawędzi, szpar itd. nie są przesadzone. Im prostsze terrarium - tym lepiej. Urządzając wnętrze ciągle każdy swój plan oceniajcie zadając sobie pytanie: czy jeż będzie mógł sobie tym zrobić krzywdę? Jeśli nie będzie mógł - rozwiązanie jest godne wdrożenia.

 14. Ogrzewanie

  Jeśli nie utrzymujemy w domu regularnie temperatury 22 stopnie lub więcej konieczne będzie zamontowanie jeżowi ogrzewania. Możliwości jest wiele. My na początku zastosowaliśmy lampy z czerwonymi żarówkami emitującymi ciepło, które teoretycznie nie zakłócają nocnego trybu życia zwierząt. Nie jestem w stanie powiedzieć czy jeż takie światło dostrzega, jednak mimo używania tego rozwiązania przez wiele miesięcy jeże nie wykazywały żadnych oznak niezadowolenia. Światło z czerwonych żarówek jest jednak dość intensywne i zdecydowanie zakłóca tryb życia ludzi któzy z nim obcują:) Poza tym terrarium z czerwonymi żarówkami nie wyglądało w pełni estetycznie. Postanowiliśmy wypróbować żarówki imitujące światło księżyca, okazały się być rewelacyjne, dają ciepło, jednocześnie emitując absolutne minimum światła, jeże czują się z nimi świetnie, my również. Ogrzewanie z wykorzystaniem lampy to rozwiązanie skuteczne, jednak wprowadziłem pewną innowację - dołączyłem termostat - wcześniej lampy grzały całą dobę i dawały temperaturę ok. 27 stopni, termostat pozwala utrzymać 22 stopnie i zmniejszyć zużycie energii, pozwala też jeżom spędzać część czasu w ciemnościach. Kompletne zestawy grzewcze składające się z termostatu, lampki z ceramiczną oprawką i zawieszką oraz niebieskiej żarówki grzewczej, jak i same żarówki znajdziecie w naszej ofercie w naszym sklepie.

  Ostatnim testowantym przez nas rozwiązaniem było zastosowanie ceramicznego emitera ciepła podłączonego do termostatu RT-2- sprawdza się rewelacyjnie! Nie emituje światła, można więc zapewnić jeżom (i sobie) idealną ciemność. Nie występują tu również straty energii na produkcję światła, a czas pracy jest o wiele dłuższy niż w przypadku żarówek.

  Ceramiczny emiter ciepła

  Opcję stanowią kable grzewcze, jednak słyszałem iż jest to rozwiązanie drogie i niewygodne.
  Rozważałem też umieszczenie w terrarium kamienia grzewczego (jak dla gadów), jednak nie jestem przekonany czy jest to rozwiązanie właściwe dla jeży. Nie wiem nawet czy jeż przychodziłby to takiego kamienia kiedy jego organizm by się wychłodził. Jeśli testowaliście to rozwiązanie, lub macie inne propozycje napiszcie do nas.

 15. Kuweta

  Ogromnym plusem zwierzątka jakim jest jeż jest brak wydzielanych zapachów takich jak w przypadku fretek czy chomików. Niektóre jeże potrafią korzystać z kuwety. Informacje zawarte na innych stronach o jeżach potwierdzają, że nie wszystkie. Nam się względnie udało - Stich zwykle korzysta z kuwety, jednak ma pewien specyficzny zwyczaj - zwykle udawało mu się załatwić poważniejsze potrzeby tak, że pozostawały przylepione do ściany terrarium nad kuwetą (jak to robił pozostaje zagadką), nowa kuweta sprawiła, iż załatwianie się na ściany przestało stanowić problem, Lilo zaś regularnie korzystałą z kuwety, również na wybiegu, z czasem zaczęło się to zmieniać. Stich nadal korzysta wyłącznie z kuwety (grzeczny jeżyk:)) pozostałe maluchy - różnie. Kuweta często staje się domkiem letniskowym, często karuzela staje się kuwetą - wygląda na to, że korzystanie danego jeża z kuwety uzależnione jest od pory roku, fazy księżyca, znaku zodiaku właściciela, a w znacznym stopniu również od rządzącej partii politycznej.

  Skąd wziąć kuwetę dla jeża?

  Próbowaliśmy takową kupić, jednak nie jest to łatwe. Znaleźliśmy raz kuwetę narożną dla świnki morskiej w sklepie internetowym, jednak nie była wówczas dostępna, dziś już takich nie produkują. Inne rodzaje są zawsze za małe lub za duże dla jeża... Początkowo wykorzystywaliśmy plaskikowe pojemniki na żywność (produkuje je wiele firm, np. curver), wybraliśmy takie, które nie miały ostro wykończonych krawędzi i miały odpowiedni rozmiar. Kuweta powinna być wystarczająco niska żeby jeż dał radę dostać się do środka, a zarazem dość wysoka, jako że zwierzaki z wielką pasją rozgrzebują zawartość kuwety, rozrzucając ją wokół, jeśli pojemnik nie jest dostatecznie wysoki. Obecnie korzystamy z kuwet własnej produkcji, które dostępne sąw naszym sklepie. Nasze kuwety są zadaszone, mają wysokie ściany, kopiący jeż nie rozrzuca zawartości na całe terrarium, jednocześnie są one łatwe do umycia.
  kuweta dla jeża

 16. Zabawki w terrarium

  Teoretycznie jeże bardzo lubią wszelkie zabawki tunele i przede wszystkim kołowrotki (kołowrotki z metalowymi szczebelkami się nie nadają ponieważ jeże nie są zwinne jak myszy i mogą bardzo łatwo złamać sobie łapkę). Kołowrotek jest ważny ponieważ pozwala jeżowi zaspokoić silną potrzebę ruchu. Na innych stronach zwykle spotyka się informację że powinien mieć minimum 28 cm średnicy - to prawda. Początkowo mieliśmy kołowrotki o średnicy 22cm (zbudowane przy użyciu doniczki, którą następnie zastąpiliśmy koszykiem), jednak jeże szybko z nich wyrosły, a patrzenie na Lilo próbującą biegać w za małym kołowrocie było po prostu przykre.

  Jeż potrafi w ciągu nocy przebiec w kołowrotku nawet 8km, jest to więc ważny element wyposażenia. Jeszcze niedawno ciężko było kupić właściwy kołowrotek dla jeża, zbudowaliśmy własne konstrukcje, a na stronie zamieszczony był dość szczegółowy opis budowy. Kilka miesięcy temu sytuacja się zmieniła - na rynku pojawiły się kołowrotki firmy Trixie o średnicy 28cm, nasze jeże obecnie z takich korzystają i mogę je z czystym sumieniem polecić. Są wystarczająco duże, mają małe opory ruchu, są bardzo ciche (właściwie bezdźwięczne)i dość łatwe w czyszczeniu (niestety jeże lubią się załatwiać podczas sportu) - rewolucją jest tu nasz produkt - wkładki do kołowrotków Trixie Clean'o'wheel, które znacznie zmniejszają częstość mycia i bardzo je ułatwiają, ale o tym niżej:). Do nowej karuzeli przekonał się nawet Stich - dotychczas absolutnie nie akceptujący naszych konstrukcji. Karuzele Trixie 28cm można kupić w naszym sklepie.

  Niestety obraz nie został wyświetlony

  karuzela dla jeży

  Wkładki do Kołowrotków Trixie - Clean'o'wheel (dostępne w naszym sklepie)
  Kiedy odkryliśmy kołowrotki Trixie o średnicy 28 cm - pomyśleliśmy Eureka! Jednak nie ma róży bez kolców... Jeże pokochały je bardzo - tak bardzo, że wszystkie oprócz Sticha zrozumiały nagle, że kuweta jest za daleko i żeby tam dotrzeć trzeba opuścić kołowrotek (a to niedopuszczalne), więc zaczęły swoje potrzeby załatwiać w biegu. UWAGA - jeży nie da się tego oduczyć. Można zabrać im kołowrotek, ale to byłaby zbrodnia - bieganie to największa radość w życiu kolczastego ludku.
  Mieliœmy problem, z którym zepwne styka się większoœć właœcicieli jeży. BARDZO BRUDNE KOŁOWROTKI. Nie będę wchodził w szczegóły - powiem tylko tyle - umycie takiego kołowrtoka nie jest łatwe, a już na pewno nie przyjemne. Trzeba go namoczyć i wyszorować, a to gwarantuje doznania aromatyczne, których nie da się zapomnieć.
  Mieliśmy problem, z którym zepwne styka się większość właścicieli jeży. BARDZO BRUDNE KOŁOWROTKI. Nie będę wchodził w szczegóły - powiem tylko tyle - umycie takiego kołowrotka nie jest łatwe, a już na pewno nie przyjemne. Trzeba go namoczyć i wyszorować, a to gwarantuje doznania aromatyczne, których nie da się zapomnieć.
  Nasza przygoda z jeżami wystawia naszą kreatywność na kolejne próby niemal każdego dnia! I tak oto udało nam się stworzyć rozwiązanie które pozwala w łatwy i wygodny sposób utrzymać kołowrotek w czystości, unikając szorowania, odmaczania itp.
  Prezentujemy Wkładki do Kołowrotków Trixie - Cleenowheel!
  Są to pasy tektury falistej w rozmiarze dopasowanym do karuzeli, wyposażone w prosty i wygodny system montażu. Wkładkę taką instalujemy w karuzeli, a kiedy jeż ją zabrudzi - wymieniamy na następną. Karuzela pod spodem pozostaje czysta. Cała operacja wymiany zajmuje ok minuty!

  Tak po kilku dniach użytkowania wyglądał kołowrotek bez wkładek Clean'o'wheen

  kołowrotek/karuzela kołowrotek/karuzela

  Zaś tak wygląda po kilku dniach z wkładką

  kołowrotek/karuzela kołowrotek/karuzela

  Wyjęcie wkładki zajmuje ok 20s, bez odmaczania, szorowania i szczególnie nieprzyjemnych wrażeń zapachowych osiągamy:

  kołowrotek/karuzela

  Następnie instalujemy nową wkładkę Clean'o'wheel i cieszymy się czystym kołowrotkiem

  kołowrotek/karuzela
 17. Pozostałe wyposażenie

  Pozostały jeszcze dwa istotne elementy, nad którymi nie warto się szczególnie rozwodzić. Pierwszym jest termometr - wystarczy zwykły pokojowy, ważne żeby pozwalał określić temperaturę otoczenia jeża. Drugim ważnym elementem jest domek. Jeż musi mieć miejsce, w którym będzie ciemno i przytulnie, gdzie zgromadzi sobie szmatki (uwaga - ważne by nie wystawały z nich nitki - jeżyk mógłby się w taką nitkę zaplątać, co mogłoby spowodować np. brak dopływu krwi do kończyny i dalszych bardzo przykrych konsekwencji) i będzie mógł spokojnie spać w poczuciu bezpieczeństwa. Jedyne na co mogę zwrócić uwagę to wielkość - jeż szybko osiąga dorosłość, a dorosły jeż jest dość duży i taki też powinien być domek dla niego. Domki widoczne na zdjęciu poniżej możecie kupić w naszym sklepie.

  narożny domek dla jeża
 18. Podłoże:

  Optymalne są trociny, kora lub ręcznik (uwaga - ważne by nie wystawały z niego nitki - jeżyk mógłby się w taką nitkę zaplątać, co mogłoby spowodować np. brak dopływu krwi do kończyny i dalszych bardzo przykrych konsekwencji). Można używać granulatu jednak wówczas należy uważać ponieważ ma tendencje do gnicia. Wyłożenie klatki papierem jest całkowicie niewskazane. Uwaga odnośnie kory i małych jeży z naszych doświadczeń wynika, że małe jeżyki strasznie się męczą i przewracają na korze wówczas jednak lepiej dać im trociny. Zwyczajowo - trociny można kupić w naszym sklepie:)

 19. Częstotliwość sprzątania:

  Ogólnie uzależnione jest to od tego w jakim stanie znajduje się podłoże ale ogólnie z doświadczenia wynika, iż jest to raz na półtora lub dwa tygodnie.

 20. Jak sprzątać klatkę/terarium?

  Optymalnie używając łopatki wyjąc podłoże po czym przetrzeć dno klatki i kołowrotek. Po czym wsypać nowe podłoże.
Kontakt: katarzyna@jezpigmejski.pl , biuro@jezpigmejski.pl
Uwaga! Wszystkie treœści znajdujące się na stronie są chronione prawem autorskim.