Pigmejski Jeż Afrykański

Kolory jeży

Kolorystyka jeży to wyjątkowo trudne zagadnienie. Przypuszczam, że każdego dnia nowi hodowcy wymyślają ok 10 nowych nieistniejących kolorów czerpiąc z bogactwa internetu i własnej wyobraźni.
Nie istnieje ściśle określony wzorzec, ani oficjalna uznana międzynarodowa systematyka, jednak moim zdaniem za absolutny autorytet należy uznać amerykańskiego hodowcę, który zdefiniował po raz pierwszy większość znanych nam odmian kolorystycznych i opisał je na stronie www.hedgehogcentral.com. Na tej stronie bazuję tworząc poniższy opis. Jest to jednocześnie wersja uznana przez IHA - The International Hedgehog Associstion.

Z czasem postaramy się potwierdzić poniższe teksty i zamieścić odpowiednie zdjęcia, obrazujące poniższe opisy.

Kolor skóry

skin colorObserwacje przeprowadzone na dużej grupie jeży wykazały, sprawdzenie koloru skóry, która znajduje się pod igłami na plecach jeża, w odcinku pomiędzy łopatkami (za miejscem które można uznać za szyję jeża) odgrywa ważną rolę w ocenie koloru jeża (tak jak i ocena koloru nosa).
Okazało się wręcz, że kolor skóry pozwala na ocenę koloru jeża dokładniejszą, niż sam kolor igieł; można ocenić kolor jeża patrząc na skórę, a potem dzięki igłom potwierdzić słuszność wykonanej oceny.

skin colour guide

Sprawa jest bardzo prosta. Ciemniejsze odmiany barwne jeży mają ciemniejszą skórę, a jaśniejsze odmiany - skórę jaśniejszą. Jak widać na powyższej ilustracji skala zaczyna się od najciemniejszej odmiany Salt&Pepper i kończy się na Cinnamon. I to jest właśnie to - nic skomplikowanego, wystarczy tylko spojrzeć na kolor skóry.
Mimo, że już na tym etapie sprawa wydaje się prosta, istnieje mała sztuczka, która jeszcze dodatkowo ułatwia ocenę koloru. Czasem można pomylić kolory Brown i Chocolate. Wynika to z faktu, że skóra Chocolate rozjaśnia się w miarę oddalania się od grzbietu wzdłuż boków jeża, są najciemniejsze na górze, a najjaśniejsze na krawędzi "iglastego płaszcza". Szczęśliwie taka zmiana koloru skóry występuje wyłącznie u odmiany Chocolate, więc pozwala na 100% identyfikację koloru.

Wszystkie kolory poniżej Cinnamon mają różową skórę (tak jak sam Cinnamon). W tym przypadku dokładne określenie koloru jeża wymaga spojrzenia na jego nos - to prowadzi do następnego akapitu...

Kolor nosa

Najłatwiejszym sposobem opisu koloru nosa w sposób przystępny i zrozumiały jest zaczęcie od najjaśniejszych odmian (Apricot) i kierowanie się w stronę najciemniejszych (Salt&Pepper).

Zaczynając od najjaśniejszych - Apricot mają jednolite, różowe nosy. Idąc w górę, docieramy do Champagne, które mają różowe nosy z delikatną zewnętrzną obwódką w kolorze wątróbki. Ruby-eyed (czerwonookie) Cinnicots mają nosy w plamki 50/50 różowy i kolor wątróbki, następnie czarnookie Cinnicot mają nieco ciemniejsze plamki w kolorze wątróbki. Następny jest Dark Cinnicot, który ma nos w kolorze wątróbki z różową obwódką. Cinnamon jest następny - ma jednolity nos w kolorze wątróbki. Widzicie już pewien wzór? Powy zej Cinnamon zmierzając w kierunku S&P jest Brown. Mają one nosy o barwie wątróbki z delikatną czarną obwódką, nastepnie Chocolate z bardzo ciemnymi nosami w kolorze wątróbki. Dalej zostaje Grey, Dark Grey i Salt&Pepper, wszystkie z jednolitymi czarnymi nosami.

Kolory Algerian

Niestety dochodzi do licznych pomyłek przy rozróżnianiu jeży białobrzuchych od jeży algierskich. nie jest to zaskakujące biorąc pod uwagę liczne podobieństwa i błędne mniemania.

Zrozumieć kolory Algerian, to zrozumieć pochodzenie udomowionych jeży. Nasze domowe jeże są efektem skrzyżowania dwóch wyraźnie różniących się gatunków Jeży Afrykańskich - Jeża Białobrzuchego (Atelerix albiventris) i Algierskiego (Atelerix algirus).

Podczas gdy obydwa gatunki łatwo się krzyżowały, mieszając cechy fizyczne jeży co doprowadziło do dzisiejszej formy domowego jeża, kolory okazały się być odporne na krzyżowanie i nigdy nie udało się ich skutecznie zmieszać. (Apricot okazał się być jedynym nowym kolorem uzyskanym w wyniku krzyżowania, stając się prawdziwą mutacją stworzoną w wyniku zmieszania genów Cinnamon dwóch gatunków). W wyniku długotrwałego krzyżowania mamy dziś dwie oddzielne grupy w ramach systemu klasyfikacji domowych jeży. Kolory tych dwóch gatunków nie da się zmieszać. Nie tyczy się to jednak innych cech fizycznych. Można spotkać jeże w kolorach algierskich z cechami fizycznymi jeży białobrzuchych i odwrotnie.

Pomimo oczywistej niekompatybilności obydwóch grup kolorystycznych, są one raczej analogiczne. Wszystkie odmiany barwne występujące u jeży białobrzuchych występują równiej u jeży algierskich.

Ci z Was, którzy sądzą, że podstawowy kolor igły (kolor tła) ma znaczenie - są w błędzie. To czy igła jest biała czy kremowa nie jest niczym więcej niż subiektywnym odczuciem. Zamiast tego opracowano system uwzględniający 5 różnych cech fizycznych. Są to:

 1. 1 Pierścienie na igłach na czole jeża

  Długie igły z dwoma barwnymi pierścieniami, znajdujące się na czole jeża są bardzo pomocne. Jeśli pomiędzy kolorowymi pierśniami jest wyraźny, czysty odstęp, kolor jeża należy do grupy białobrzuchych. Jeśli rozdział między pierścieniami jest niewyraźny, rozmyty - kolor należy do grupy Algerian.

 2. 2 Kolor skóry

  Kolor skóry na plecach jest kolejną cechą świetną do identyfikacji. Jeśli po analizie pozostałych cech stwierdzisz, że wszelkie cechy Twojego jeża wskazują na konkretny kolor, ale skóra jet za ciemna - zapewne masz do czynienia z jeżem w kolorze Algerian. Jeże w kolorach Algerian mają skórę o całych 5 odcieni ciemniejszą niż białobrzuche odpowiedniki.

 3. 3 Kolor maski

  Mimo, że różnice pomiędzy maskami dwóch odmian barwnych są niewyraźne dla kolorów z zakresu od Apricot do Chocolate, (maski Algerian są nieco jaśniejsze i w lekko brązowym odcieniu) są bardzo wyraźnym wyróżnikiem w kolorach od Algerian Grey do Algerian Black. Maski u tych kolorów są znacznie ciemniejsze i obejmują również oczy, sięgając niemal do igieł na granicy pyszczka. Wiele z nich posiada również "borsucze paski", dwa paski rozciągające się od maski w górę czoła pomiędzy oczami do lini igieł.

 4. 4 Centki/plamki

  Plamki na skórze na podbrzuszu są kolejną cechą pomagającą w rozróżnieniu. Podczas, gdy białobrzuche salt&Pepper, Dark Grey i Grey (oraz ich warianty) mogą mieć i często mają plamki, inne białobrzuche jeże nigdy ich nie mają. Z drugiej strony - wszystkie jeże w kolorach Algerian mogą mieć plamki. Np. Cinnicot mający plamki na podbrzuszu z pewnością należy do grupy Algerian Cinnicot.

 5. 5 Barwne łatki w okolicy oczu

  łatki przy oczach są bardzo wyraźną cechą spotykaną tylko u kolorów z grupy Algerian i u odd eye (jeż z jednym okiem czarnym a drugim czerwonym) białobrzuchych Champagne/Cinnicot. Są to delikatne złocisto-brązowe plamki zlokalizowane zaraz pod okiem. Ich intensywność zmienia się od bardzo bladych i małych u Algerian Champagne do bogatych złoto-brązowach plamek o średnicy ok 1cm u cimniejszy jeży z grupy Algerian.

Przewodnik po kolorach

UWAGA

Pamiętajcie, że dokładna i rzetelna ocena koloru jeża może być wykonana dopiero po skończeniu przez niego 9 tygodni. Do tego czasu możesz obserwować tylko kolor "młodzieńczy". Musicie również wiedzieć, że kiedy jeż kończy 1 rok życia jego kolor zaczyna stopniowo blednąć.

Grupa kolorów białobrzuchych (White-Bellied)

 1. Kolory standardowe

  Klasa określa tu pewien wzór, standard oznacza jeże które mają niemal wyłącznie igły z barwnymi pierścieniami i tylko niewielką ilość jednolitych igieł. Istnieje 26 znanych kolorów w standardzie - 13 w grupie białobrzuchych i 13 w grupie Algerian z 2 dwoma dodatkowymi potencjalnymi kolorami - 1 białobrzuchy i jeden Algerian - obydwa odnoszące się do black (Algerian Black i białobrzuchy Salt&Pepper).

 2. SALT & PEPPER
  Igły białe z czarnymi pierścieniami
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) czarna jak węgiel.
  Nos jest czarny.
  Oczy są czarne.
  Maska jest mała, ale czarna.
  Rozległe czarne centki na podbrzuszu.

 3. DARK GREY
  Igły białe z czarnymi pierścieniami o bardzo wąskich rdzawo-brązowych krawędziach
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest ciemno-szara, prawie czarna.
  Nos jest czarny.
  Oczy są czarne.
  Maska jest mała, ale czarna.
  Rozległe centki na podbrzuszu.

 4. GREY
  Igły białe z czarnymi pierścieniami o rdzawo-brązowych krawędziach
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara.
  Nos jest czarny.
  Oczy są czarne.
  Maska jest mała, ale czarna.
  Występują centki na podbrzuszu.

 5. CHOCOLATE
  Igły białe z ciemno-brązowymi pierścieniami.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest jasno-szara.
  Nos jest ciemny, w kolorze wątróbki, niemal czarny.
  Oczy są czarne.
  Maska bardzo jasno-brązowa.
  Mogą wystąpić blade centki na podbrzuszu.

 6. BROWN
  Igły białe z jasnymi, dębowo-brązowymi pierścieniami.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa z niewielką ilością szarego pigmentu.
  Nos jest ciemny, czekoladowo-brązowy.
  Oczy są czarne i mają jasno-niebieską obwódkę.
  Maska blada, brązowa.
  Brak centek na podbrzuszu.

 7. CINNAMON
  Igły białe z cynamonowo-brązowymi pierścieniami.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos w kolorze wątróbki.
  Oczy są czarne.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 8. DARK CINNICOT
  Igły białe, 75% cynamonowo-brązowych pierścieni i 25% bladych, pomarańczowo-beżowych.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos w kolorze wątróbki z różową obwódką.
  Oczy są czarne.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 9. BLACK-EYED CINNICOT
  Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy z centkami w kolorze wątróbki.
  Oczy są czarne.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 10. RUBY-EYED CINNICOT
  Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy z centkami w kolorze wątróbki.
  Oczy są rubinowo-czerwone.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 11. CHAMPAGNE
  Igły białe, 75% bladych, pomarańczowo-szarych pierścieni i 25% w kolorze cynamonowo-brązowym.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy z obwódką w kolorze wątróbki.
  Oczy są rubinowo-czerwone.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 12. APRICOT
  Igły białe z blado-pomarańczowymi pierścieniami.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy.
  Oczy są rubinowo-czerwone.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 13. PALE APRICOT
  Igły białe z ekstremalnie bladymi pomarańczowo-żółtymi pierścieniami.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy.
  Oczy są rubinowo-czerwone.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 14. Kolory Snowflake

  Kategoria Snowflake obejmuje te zwierzęta, które mają mniej więcej tyle samo igieł z barwnymi pierścieniami, co igieł jedonlitych. Jeże takie wyglądają, jakby były pokryte cienką warstewką płatków śniegu, stąd nazwa Snowflake (z angielskiego snowflake=płatek śniegu). Taki wzór występuje zarówno w przypadku grupy kolorów białobrzuchych jak i Algerian. Łącznie występuje 28 kolorów Snowflake - 14 w grupie białobrzuchych i 14 w grupie Algerian.

 15. SILVER
  Igły białe z czarnymi pierścieniami.
  30 do 70% igieł jednolicie białych.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) czarna jak węgiel.
  Nos jest czarny.
  Oczy są czarne.
  Maska jest mała, ale czarna.
  Rozległe czarne centki na podbrzuszu.

 16. SILVER CHARCOAL
  Igły białe z jasno-szarymi pierścieniami.
  30 do 70% igieł jednolicie białych.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest ciemno-szara, prawie czarna.
  Nos jest czarny.
  Oczy są czarne.
  Maska jest mała, ale czarna.
  Rozległe centki na podbrzuszu.

 17. CHARCOAL (GREY SNOWFLAKE)
  Igły białe z czarnymi pierścieniami o rdzawo-brązowych krawędziach
  30 do 70% igieł jednolicie białych.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara.
  Nos jest czarny.
  Oczy są czarne.
  Maska jest mała, ale czarna.
  Występują centki na podbrzuszu.

 18. CHOCOLATE CHIP
  Igły białe z czekoladowymi pierścieniami.
  30 do 70% igieł jednolicie białych.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest jasno-szara, przechodzi w różowy w stronę poodbrzusza.
  Nos jest czekoladowy.
  Oczy są czarne.
  Brak maski.
  Brak centek na podbrzuszu.

 19. BROWN SNOWFLAKE
  Igły białe z jasnymi, dębowo-brązowymi pierścieniami.
  30 do 70% igieł jednolicie białych.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa z niewielką ilością szarego pigmentu.
  Nos jest ciemny, czekoladowo-brązowy.
  Oczy są czarne i mają jasno-niebieską obwódkę.
  Brak maski.
  Brak centek na podbrzuszu.

 20. CINNAMON SNOWFLAKE
  Igły białe z cynamonowo-brązowymi pierścieniami.
  30 do 70% igieł jednolicie białych.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos w kolorze wątróbki.
  Oczy są czarne.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 21. DARK CINNICOT SNOWLAKE
  Igły białe, 75% cynamonowo-brązowych pierścieni i 25% bladych, pomarańczowo-beżowych.
  30 do 70% igieł jednolicie białych.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos w kolorze wątróbki z różową obwódką.
  Oczy są czarne.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 22. BLACK-EYED CINNICOT SNOWFLAKE
  Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych.
  30 do 70% igieł jednolicie białych.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy z centkami w kolorze wątróbki.
  Oczy są czarne.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 23. RUBY-EYED CINNICOT SNOWFLAKE
  Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych.
  30 do 70% igieł jednolicie białych.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy z centkami w kolorze wątróbki.
  Oczy są rubinowo-czerwone.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 24. CHAMPAGNE SNOWFLAKE
  Igły białe, 75% bladych, pomarańczowo-szarych pierścieni i 25% w kolorze cynamonowo-brązowym.
  30 do 70% igieł jednolicie białych.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy z obwódką w kolorze wątróbki.
  Oczy są rubinowo-czerwone.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 25. APRICOT SNOWFLAKE
  Igły białe z blado-pomarańczowymi pierścieniami.
  30 do 70% igieł jednolicie białych.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy.
  Oczy są rubinowo-czerwone.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 26. PALE APRICOT SNOWFLAKE
  Igły białe z ekstremalnie bladymi pomarańczowo-żółtymi pierścieniami.
  30 do 70% igieł jednolicie białych.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy.
  Oczy są rubinowo-czerwone.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 27. Kolory White

  Kolory White obejmują jeże, które mają niemal 100% jednolicie białych igieł. Kilka białych igieł, które mają te jeże zlokalizowane są w rejonie czoła, kilka (jednak nie więcej niż 10) może również znajdować się na plecach. Łącznie istnieją 22 kolory w kategorii White - 11 białobrzuchych i 11 Algerian.

  Double-White można opisać analogicznie do kolorów White,jednak w tym przyadku na ciele nie mogą wystąpić igły z barwnymi pierścieniami.

 28. PLATINUM
  Igły białe z jasno-szarymi pierścieniami.
  95 do 97% igieł jednolicie białych.
  Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest czarna jak węgiel.
  Nos jest czarny.
  Oczy są czarne.
  Maska jest mała, ale czarna.
  Rozległe centki na podbrzuszu.

 29. SILVER CHARCOAL WHITE
  Igły białe z czarnymi pierścieniami o bardzo wąskich rdzawo-brązowych krawędziach
  95 do 97% igieł jednolicie białych.
  Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest ciemno-szara (prawie czarna).
  Nos jest czarny.
  Oczy są czarne.
  Maska jest mała, ale czarna.
  Występują centki na podbrzuszu.

 30. CHOCOLATE WHITE
  Igły białe z czarnymi pierścieniami o bardzo wąskich rdzawo-brązowych krawędziach.
  95 do 97% igieł jednolicie białych.
  Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara.
  Nos jest czarny.
  Oczy są czarne.
  Maska jest mała, ale czarna.
  Występują centki na podbrzuszu.

 31. BROWN WHITE
  Igły białe z jasnymi, dębowo-brązowymi pierścieniami.
  95 do 97% igieł jednolicie białych.
  Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa z niewielką ilością szarego pigmentu.
  Nos jest ciemny, czekoladowo-brązowy.
  Oczy są czarne i mają jasno-niebieską obwódkę.
  Maska blado-brązowa.
  Brak centek na podbrzuszu.

 32. WHITE (CINNAMON WHITE)
  Igły białe z cynamonowo-brązowymi pierścieniami.
  95 do 97% igieł jednolicie białych.
  Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos w kolorze wątróbki.
  Oczy są czarne.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 33. DARK CINNICOT WHITE
  Igły białe, 75% cynamonowo-brązowych pierścieni i 25% bladych, pomarańczowo-beżowych.
  95 do 97% igieł jednolicie białych.
  Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos w kolorze wątróbki z różową obwódką.
  Oczy są czarne.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 34. BLACK-EYED CINNICOT WHITE
  Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych.
  95 do 97% igieł jednolicie białych.
  Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy z centkami w kolorze wątróbki.
  Oczy są czarne.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 35. RUBY-EYED CINNICOT WHITE
  Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych.
  95 do 97% igieł jednolicie białych.
  Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy z centkami w kolorze wątróbki.
  Oczy są rubinowo-czerwone.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 36. CHAMPAGNE WHITE
  Igły białe, 75% bladych, pomarańczowo-szarych pierścieni i 25% w kolorze cynamonowo-brązowym.
  95 do 97% igieł jednolicie białych.
  Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy z obwódką w kolorze wątróbki.
  Oczy są rubinowo-czerwone.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 37. APRICOT WHITE
  Igły białe z blado-pomarańczowymi pierścieniami.
  95 do 97% igieł jednolicie białych.
  Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy.
  Oczy są rubinowo-czerwone.
  Brak maski.
  Białe podbrzusze bez centek.

 38. Albino Wszystkie igły są białe, bez barwnych pierścieni.
  100% igieł jednolicie białych.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
  Nos różowy.
  Oczy są rubinowo-czerwone.
  Brak maski.

 39. Pinto Pinto nie jest kolorem - należy go traktować raczej jako wzór, który może pojawić się na jeżu w dowolnej odmianie kolorystycznej. Wzór Pinto charakteryzuje się absolutnym brakiem pigmentu w igłach oraz skórze na pewnych obszarach (łatkach) na ciele jeża. Idealny pinto posiada układ plam symetryczny względem grzbietu. Igły, które nie są pozbawione pigmentu pozostają zgodne z podstawową odmianą kolorystyczną jeża.

Grupa kolorów Algerian

Termin "Algerian" odnosi się do odrębnego gatunku jeży, jednak IHA (International Hedgehog Association) uznaje Algerian za grupę kolorów odrębną od Białobrzuchych (White-Bellied). U jeża, u którego występują cechy kolorów Algerian, mogą, ale nie muszą wystąpić inne cechy fizyczne spotykane u tego gatunku. Ze wzgędu na fakt, iż obecnie spotykany domowy jeż jest krzyżówką jeża algierskiego i jeża białobrzuchego, jedyną cechą jeży Algerian, którą można wyróżnić jest kolor, który nie krzyżuje sięz kolorami z grupy białobrzuchych.

Jeże z grupy Algerian łatwo odróżnić po wzorze maski na policzkach - maska jeży Algerian rozciąga się pod okiem w charakterystyczny sposób widoczny na zdjęciu poniżej. Jest to wygodna i skuteczna metoda identyfikacji.

 1. Kolory standardowe
 2. ALGERIAN BLACK
  Igły kremowe z szerokimi, czarnymi pierścieniami o rdzawych brzegach.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) czarna jak węgiel.
  Nos jest czarny.
  Oczy są czarne.
  Maska jest rozległa i czarna.
  Rozległe czarne centki na podbrzuszu.

 3. ALGERIAN DARK GREY
  Igły kremowe z czarnymi pierścieniami o bardzo wąskich rdzawo-brązowych krawędziach
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest bardzo ciemno-szara/czarna.
  Nos jest czarny.
  Oczy są czarne.
  Maska jest rozległa i czarna.
  Rozległe czarne centki na podbrzuszu.

 4. ALGERIAN GREY
  Igły kremowe z czarnymi pierścieniami o rdzawo-brązowych krawędziach
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) bardzo ciemno-szara/czarna.
  Nos jest czarny.
  Oczy są czarne.
  Maska jest rozległa, wzór na policzkach jest złocisto-brązowy.
  Rozległe centki na podbrzuszu.

 5. ALGERIAN CHOCOLATE
  Igły kremowe z ciemno-brązowymi pierścieniami.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) bardzo ciemno-szara/czarna.
  Nos jest czekoladowy.
  Oczy są czarne.
  Maska brązowa, wzór na policzkach jest złocisto-brązowy.
  Rozległe centki na podbrzuszu.

 6. ALGERIAN BROWN
  Igły kremowe z jasnymi, dębowo-brązowymi pierścieniami.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest ciemno-szara.
  Nos jest jasno-czekoladowy z ciemniejszą obwódką.
  Oczy są czarne.
  Maska brązowa, wzór na policzkach jest złocisto-brązowy.
  Delikatne centki na podbrzuszu.

 7. ALGERIAN CINNAMON
  Igły kremowe z cynamonowo-brązowymi pierścieniami.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara.
  Nos czekoladowy z przebarwieniami w kolorze wątróbki.
  Oczy są czarne.
  Maska blada, wzór na policzkach jest złocisto-brązowy.
  kremowe podbrzusze bez centek.

 8. ALGERIAN DARK CINNICOT
  Igły kremowe, 75% cynamonowo-brązowych pierścieni i 25% bladych, pomarańczowo-beżowych.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara.
  Nos w kolorze wątróbki z w czekoladowe plamki.
  Oczy są czarne.
  Maska blada, wzór na policzkach jest złocisto-brązowy.
  Białe podbrzusze bez centek.

 9. ALGERIAN CINNICOT
  Igły kremowe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara.
  Nos w kolorze wątróbki z różowo-szarymi centkami .
  Oczy są rubinowo-czerwone.
  Maska blada, wzór na policzkach jest złocisto-brązowy.
  Białe podbrzusze bez centek.

 10. ALGERIAN CHAMPAGNE
  Igły kremowe, 75% bladych, pomarańczowo-szarych pierścieni i 25% w kolorze cynamonowo-brązowym.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szaro-różowa.
  Nos różowo-szary.
  Oczy są ciemno rubinowo-czerwone - prawie czarne.
  Maska jasna, wzór na policzkach jest pomarańczowy.
  Białe podbrzusze bez centek.

 11. ALGERIAN APRICOT
  Igły kremowe z blado-pomarańczowymi pierścieniami.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa z bardzo lekkim odcieniem szarości.
  Nos różowy z bladą obwódką w kolorze wątróbki.
  Oczy są ciemno rubinowo-czerwone - prawie czarne.
  Brak maski, ale występuje delikatny pomarańczowo-brązowy wzór na policzkach.
  Białe podbrzusze bez centek.

 12. ALGERIAN PALE APRICOT
  Igły kremowe z ekstremalnie bladymi pomarańczowo-żółtymi pierścieniami.
  Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie.
  Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa z bardzo lekkim odcieniem szarości.
  Nos różowy z bladą obwódką w kolorze wątróbki.
  Oczy są ciemno rubinowo-czerwone - prawie czarne.
  Brak maski, ale występuje delikatny pomarańczowo-brązowy wzór na policzkach.
  Białe podbrzusze bez centek.

 • Kolory Snowflake

  Kolejna porcja kolorów za jakiś czas...
 • Kontakt: katarzyna@jezpigmejski.pl , biuro@jezpigmejski.pl
  Uwaga! Wszystkie treści znajdujśce się na stronie są chronione prawem autorskim.