Pigmejski Jeż Afrykański

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

Jest to bardzo ważny jednakże posiadający chyba najwięcej luk na stronach polskojęzycznych temat w związku z tym postaramy się go jak najobszerniej uzupełnić.

PIELĘGNACJA JEŻY

 1. Odnośnie pielęgnacji - bardzo ważną jej częścią jest kąpiel. Jednak wg nas nie powinno się jej dokonywać zbyt często jeżeli zaobserwujemy, że ona wyraźnie jeżyka stresuje. Na różnych stronach można znaleźć zmienne informacje na temat częstotliwości kąpieli. My jednak uważamy, że powinno się kąpać jeże nie częściej niż to konieczne czyli gdy zauważymy, że nasz jeż po prostu jest brudny. Pamiętajmy, że jeże należy kapać optymalnie szamponami hipoalergicznymi dla zwierząt bądź szarym mydłem. My jednakże polecamy to pierwsze oraz miękką szczotkę, która dotrze pomiędzy igły i spieni szampon, który dzięki temu dostanie się do skóry jeża. Próbowaliśmy kąpania jeży na różne sposoby, ostatecznie jesdnak najwygodniesza okazała się wanna.
  Procdedura może nie brzmi zbyt zachęcająco, jednak się sprawdza.
  Ustalamy temperaturę wody - powinna być ciepła, ale nie gorąca. Wpuszczamy jeżyka do pustej wanny z odkręconą wodą żeby sobie chodził, możemy go lekko pochlapać ciepłą wodą. UWAGA - większość jeży w ciepłej wodzie załatwia się - czekamy więc aż zrobi to raz... drugi raz... a potem może trzeci.
  W międzyczasie do miski na pranie, którą stawiamy w wannie, w której jeżyk załatwia akurat swoje potrzeby, nalewamy trochę ciepłej wody - taki poziom, żeby stojącemu maleństwu sięgał poniżej pyszczka (jeżyk powininien móc sobie swobodnie chodzić). Do wody w misce dodajemy szamponui mieszamy usyskując trochę piany.
  Wypróżnionego jeżyka wkładamy do miski, jego grzbiet chlapiemy/polewamy wodą z szamponem a następnie myjemy szczoteczką. Szczoteczki używamy delikatnie i z wyczuciem przesuwając raczej z włosem (z igłą). Futro na brzuszku myjemy delikatnie ręką.
  Na końcu wkładamy bardzo już niszczęśliwego jeża pod strumień ciepłej wody i delikatnie opłukujemy, staramy się jednak nie dopuszczać wody do uszu i nosa.
  Po tak dokonanej kąpieli zawijamy jeżyka w ręcznik i delikatnie suszymy. Ponadto aby zapobiec grzybicy o ile jeż na to pozwoli warto dosuszyć jeża suszarką z letnim nawiewem. Mokre pazurki miękną, tak samo jak nasze paznokcie, dlatego po kąpieli dobrze jest obciąć pazurki jeża, jeśli zachodzi taka potrzeba.

 2. Obcinanie pazurków to kopotliwa sprawa. Pazurki jeży należy obserwować i gdy zauważymy jakieś anomalie typu wrastanie lub swierdzimy, że to już prawie szpony, które utrudniają chodzenie to znaczy, że nadszedł czas na obcinanie.
  My obcinamy pazurki zawsze po kąpieli i Wam również to polecamy. Wykorzystujemy cążki do skórek (takie dla ludzi), kupiliśmy specjalne obcinacze dla królików, jednak są w tym przypadku absolutnie bezużyteczne. Każdy jeż zaciekle się broni, dlatego sprawa jest trudna i nieprzyjemna. U młodych jeży, które przechodzą quilling jest to wręcz niezwylke trudne! Zdajcie się na swoją wyobraźnię... My np. obcinaliśmy kiedyś pazurki Carmen wkładając ją do wody - wtedy nie mogła się zwinąć w kulkę i można było złapać ją za nogę (na szczęście teraz już nie musimy stosować takich sztuczek). U jeża oswojonego my obcinamy pazurki we dwoje: Kasia trzyma jeża w pionie, lub do góry brzuszkiem, a ja lewą ręką łapię nóżkę (trzeba złapać dość mocno, bo jeżyk wierzga i próbuje się wyrwać, a w końcu nie chcemy obciąć paluszka zamiast paznokcia), a prawą obcinam pazurki. Zwykle wystarczy obciąć po 3 pazury u tylnych nóg, pozostałe ścierają się same.
  Najbezpieczniej to robić pod światło, bo bardzo łatwo uszkodzić palce jeży, które są skonstruowane podobnie jak psie czy kocie (palec w pewnej części "owinięty" jest pazurem), a patrząc pod światło wyraźnie widać gdzie kończy się tkanka twórcza, a zaczyna się paznokieć.
  Pocieszający jest fakt, iż z czasem jeże się w miarę przyzwyczajają, osoba obcinająca nabiera wprawy, a cały zabieg zaczyna przebiegać coraz szybciej i mniej brutalnie.

CHOROBY JEŻY

 1. Pierwszym podstawowym pomijanym zjawiskiem występującym u każdego jeża do 6stego miesiąca życia jest tzw. quilling. Jest to zmiana igieł, która wiąże się również zwykle ze zmianą zachowania jeża. Podczas trwającej miesiąc plus minus tydzień przemiany zaobserwujemy w stadium początkowym jak nasz jeż zacznie się dość dużo drapać. Po czym zaobserwujemy w terrarium lub na dywanie mnóstwo igieł zgubionych przez naszego jeża. Możemy zauważyć również na plecach jeża wyliniałe punkty jednakże w tym okresie jest to całkowicie normalne ponieważ nowe kolce nie nadążają rosnąć za wypychającymi je starymi. Jeżeli jeż nie stanie się bardzo płochliwy i nerwowy jak to było w przypadku naszych jeży można spróbować go podczas quillingu kąpać w ciepłej wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek co z pewnością złagodzi swędzenie związane z wyrzynaniem się nowych kolców. Jednakże nie róbmy tego jeżeli jeżyk wyraźnie nie chce się wówczas wychodzić z terrarium lub być dotykany. Należy nadmienić, iż nawet jeżeli wcześniej jeżyk nigdy nie zmieniał się w kulkę i uwielbiał wychodzić z terrarium na ręce i ochoczo biegał po podłodze podczas quilingu jeż będzie się ciągle zmieniał w kulkę fukał i stroszył oraz po wyjęciu na podłogę będzie czym prędzej szukał ciemnego miejsca aby się w nie schować i z niego nie wyjdzie. Nie martwcie się jednak ponieważ jak tylko quilling się kończy jeż wraca do swoich starych nawyków. Tak właśnie było z naszą Lilo. Przyjechała do nas jako miła jeżynka jednakże tydzień później rozpoczęła wymianę igieł i stała się płochliwa i nastroszona co bardzo nas zmartwiło i dopiero po długim czasie bycia zawiedzionymi zachowaniem naszej nowej jeżynki natknęliśmy się na artykuł jakiejś hodowli z USA na ten temat, który niezmiernie nas pocieszył i wkrótce potem został udowodniony zachowaniem Lilo, która po około 3 tygodniach złego zachowania nagle ochoczo wbiegła mi na ręce i chętnie biegała po kanapie pierwszy raz od 3 tygodni. Poniżej Lilo podczas quillingu pokazuje jakie jeżyki są socjalne podczas zmiany igieł.

  Niestety obraz nie został wyświetlony

 2. Kolejną bardzo ważną kwestią jest naciągniecie mięśni nóg lub zwichnięcie, ew pogryzienie kończyn jeży. To również nam się przytrafiło i w związku z brakiem informacji na temat postępowania hodowcy byliśmy mocno zestresowani. Ponownie pomógł nam angielskojęzyczny hodowca. Okazało się, że młodemu jeżowi, który kuleje niespecjalnie może pomóc weterynarz. Postępowanie w tym momencie jest bardzo proste. Należy wówczas pozbawić jeżyka całej zawartości terrarium włącznie z domkiem, na który może się jeż wspinać. Należy zostawić jedynie miskę z jedzeniem i piciem i kilka szmatek do spania (uwaga - ważne by nie wystawały z nich nitki - jeżyk mógłby się w taką nitkę zaplątać, co mogłoby spowodować np. brak dopływu krwi do kończyny i dalszych bardzo przykrych konsekwencji). Ponadto warto do jedzenia jeżykowi dodawać wówczas witaminę D3 i A w kroplach ponieważ przyśpiesza to regenerację uszkodzonej kończyny. Warto też podkarmiać jeża robakami lub innym bardzo wysoko białkowym pokarmem. Po około tygodniu jeż powinien powoli wracać do pełnej sprawności jednakże polecamy nie oddawać mu od razy wszystkich elementów terrarium ale wstrzymać się jeszcze kilka dni dla pewności czy jeż jest na pewno już w pełni sprawny.

 3. Następną lecz również mogącą często występować przypadłością jeży afrykańskich jest hibernacja. Objawia się ona tym, że nasz jeżyk będzie miał zimne łapki i brzuszek i może się trząść. Postępowanie w tym momencie jest proste- należy takiego jeżyka szybko ogrzać w dłoniach lub układając go sobie na brzuchu. Wówczas należy pilnować by temperatura w terrarium nie spadała poniżej 22 stopni.

 4. Równie jak groźne dla jeża jak wychłodzenie może okazać się przegrzanie. Przegrzanie następuje gdy temperatura w terrarium długotrwale przekracza 28 stopni celcjusza. Wówczas jeż może być ospały i mało aktywny ponadto może też unikać przebywania w swoim domku ponieważ nie przynosi mu on schronienia przed upałem. Postępowanie w tej sytuacji jest oczywiste czyli obniżenie temperatury w terrarium. Pamiętajmy jednak aby nie spadłą ona poniżej 22 stopni celcjusza.

 5. Jeżą mogą się przytrafiać dolegliwości żołądkowe takie jak zaparcia. Zaobserwujemy to wówczas gdy jeż będzie miał spuchnięty brzuch i przez kilka dni nie załatwi się do kuwety jak robił to zwykle. Powinna wówczas pomóc mu ciepła kąpiel ponieważ rozluźnia ona mięśnie jeży i ułatwia wypróżnianie.


 6. Stres tym czego powinniśmy naszemu jeżowi oszczędzić. Jednakże czasami możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że stresujemy naszego pupila. Jeżeli jeż jest zestresowany to próbuje się chować, uciec, lub często ma rozwolnienie lub wymioty. Jeżeli nasz jeżyk na cos w ten sposób reaguje nie powtarzajmy tych czynności. Tutaj nadmienię, że nasza Lilo na początku quillingu reagowała tak na wyjście z terrarium mimo, że wcześniej tak nie było, ale po zakończeniu zmiany igieł to się nie powtarzało.

 7. Jeże mogą mieć reakcje alergiczne ze strony układu oddechowego na oleje do drewna takie jak olej cedrowy. Unikajmy więc kontaktu jeży z takimi specyfikami. Czkawka to przypadłość, która jest oceniana przez hodowców jako niebezpieczna dla jeży. Gdy zaobserwujemy , że nasz jeż ma czkawkę jak najszybciej podsuńmy mu miskę z wodą a potem połóżmy jego głowę sobie w dłoni a ciało na przedramieniu i lekko kołyszmy jeża w górę i w dół po czym przyciśnijmy do dwa trzy razy do przedramienia. Jeżeli to od razu nie pomoże powtórzmy tę czynność. Znaleźliśmy informację, że brak reakcji na długotrwałą czkawkę doprowadzało jeże nawet do śmierci także warto zapamiętać postępowanie gdy zaobserwujemy tą przypadłość ponieważ przytrafia się także zdrowym jeżą.

 8. Włosy na stopach jeży należy niezwłocznie usuwać ponieważ mogą oplatać stopę jeża wokół i powodować ucisk nerwów i brak dopływu krwi do kończyny i jej martwicę.

 9. Czkawka to przypadłość, która jest oceniana przez hodowców jako niebezpieczna dla jeży. Gdy zaobserwujemy , że nasz jeż ma czkawkę jak najszybciej podsuńmy mu miskę z wodą a potem połóżmy jego głowę sobie w dłoni a ciało na przedramieniu i lekko kołyszmy jeża w górę i w dół po czym przyciśnijmy do dwa trzy razy do przedramienia. Jeżeli to od razu nie pomoże powtórzmy tę czynność. Znaleźliśmy informację, że brak reakcji na długotrwałą czkawkę doprowadzało jeże nawet do śmierci także warto zapamiętać postępowanie gdy zaobserwujemy tą przypadłość ponieważ przytrafia się także zdrowym jeżą.

 10. Jeże co jakiś czas gubią zęby a w ich miejsce powstają nowe. to całkowicie normalne i nie należy się tym przejmować o ile nie towarzyszy temu opuchlizna jamy ustnej. Jeżeli taka opuchlizna się pojawi należy sprawdzić czy jeżykowi nie utknęło cos w zębach i jeżeli tak to niezwłocznie to usunąć lub jeżeli to niemożliwe udać się z jeżem do weterynarza.

 11. Krwawienie może występować u jeża jeżeli porusza się on po zbyt szorstkiej powierzchni dla niego. Najczęściej może to występować gdy kołowrotek jeża jest wykonany ze złego materiału. Wówczas należy wymoczyć kończyny jeża w wodzie i wymienić mu kołowrotek na odpowiedni.

 12. Jeżeli zauważymy, iż oczy naszego jeża są zbyt wyłupiaste lub zachodzą mleczna poświatą należy niezwłocznie udać się do weterynarza ponieważ tylko środki farmakologiczne zapobiegną rozwojowi choroby.

 13. Rany na nosie jeża nie są niczym niezwykłym jeżeli umieścimy jeża w klatce z metalowymi prętami i nie zapewnimy mu kołowrotka i innych zabawek. Takie skaleczenie powoduje powstanie dużej ilości krwi jest jednak niegroźne i bardzo szybko się goi.

 14. Sucha i łuszcząca się skóra jest często spowodowana przez roztocza. I jeżeli jest to reakcja alergiczna najlepiej zgłosić się do weterynarza. Może jednak to być spowodowane zwykła suchością skóry wówczas należy znacznie ograniczyć kąpiel jeża oraz dodać mu do pożywienia oleje spożywcze. Warto też natrzeć kończyny jeża oliwa z oliwek powinno mu to przynieść ulgę.

 15. Wrośnięty kolec. Bardzo rzadko się to zdarza jednakże może to powodować różne choroby więc jeżeli dostrzeżmy taki kolec możemy spróbować go usunąć lub jeżeli to konieczne udać się do weterynarza aby on się tym profesjonalnie zająć.

 16. Łysy irokez na środku czoła jeża może kogoś zaniepokoić śpieszę jednak z informacją, że jest on całkowicie normalny i bardziej lub mniej widoczny jednak obecny u każdego jeża niezbędny do zwijania się przez jeża w kulkę.

 17. Żółty odcień skóry jeża może być spowodowany podawaniem mu zbyt dużej ilości marchwi lub dyni etc lub jeżeli tego swojemu jeżowi nie podajesz a ma on żółty kolor skóry może to sugerować uszkodzenie wątroby i należy udać się do weterynarza.

 18. Jeżeli Twój jeż ma poszarpane krawędzie uszu, może być pogryziony przez innego jeża wówczas należy smarować mu uszy oliwą z oliwek co powinno przyśpieszyć gojenie. Może jednakże być to spowodowane zapaleniem grzybiczym wówczas należy się zgłosić do weterynarza po odpowiedni krem przeciwgrzybiczy, który z pewnością wyleczy takiego jeżyka.

 19. Wydzielina z uszu jeża może być zaobserwowana rzadko u wylotu ucha ponieważ jeże tak jak i ludzie produkują woskowinę w celu utrzymania czystości ucha. Nie powinno to się jednak zdarzać zbyt często ani zbyt obficie. W razie wyraźnych anomalii należy zgłosić się do weterynarza bo może to sugerować zapalenie grzybicze uszu.Kontakt: katarzyna@jezpigmejski.pl , biuro@jezpigmejski.pl
Uwaga! Wszystkie treści znajdujśce się na stronie są chronione prawem autorskim.